vevobahis giriş - cratosslot giriş - baymavi giriş

betvole betlike süpertotobet megabahis trbet

Список на економските оператори кои ќе работат за време на полицискиот час

Список на економските оператори кои ќе работат и ќе вршат достава на прехранбени производи, храна, лекови и други производи за време на полицискиот час овој викенд и во понеделник.

Кликнете за да ја преземете листата

Средба меѓу шефот на кабинетот г-дин Дашмир Насуфи и началникот на ОВР Струга г. Дритан Ајро

Денес во просториите на Општина Струга се одржа средба меѓу шефот на кабинетот на градоначалникот на Општина Струга, г-дин Дашмир Насуфи и началникот на ОВР Струга г. Дритан Ајро, каде се дискутираше за досегашните мерки во врска со посебниот режим за движење на територијата на Република Северна Македонија, односно забраната за движење во текот на полицискиот час. Началникот на ОВР, г-дин Ајро најави дека досега мерките се почитуваа, граѓаните се покажаа дека се совесни граѓани и дека мора да продолжат да ги почитуваат мерките како досега за да може оваа состојба да заврши што е можно поскоро.

На средбата беа донесени следниве заклучоци:

1. Сите економски оператори (маркети, ресторани или други) кои ќе вршат достава на храна и имаат потреба од дозвола за движење за време на забраната за движење, од петок до вторник (17-21 април), да достават барање до Општината најкасно до 16.04.2020, 10:00 часот.

2. Сите земјоделци, фармери и градежни работници кои имаат потреба да ги извршат своите земјоделски актвиности за време на забраната за движење треба да се пријават во Општина Струга, или во ОВР, со цел да бидат евидентирани.

3. Лицата со попреченост можат да излезат надвор и да се движат од 11:00 до 13:00 часот во сабота и недела, со придружник, а во работните денови од 19:00 до 20:00 часот. Овие лица нема потреба да вадат дозвола за движење, туку со себе треба да имаат наод или решение кое ја докажува попреченоста.

Канцеларија за односи со јавноста,
Општина Струга

Известување

Во денешниот состанок на Општинскиот кризен штаб во врска со досегашната состојба предизвикана од КОВИД-19, со цел да се заштити здравјето и благосостојбата на граѓаните се донесоа следните :

З А К Л У Ч О Ц И

1. Да се известат сите маркети и ресторани на територијата на Општина Струга, дека ќе може да вршат достава на намирници за итни и неодложни потреби за време на забраната за движење во текот на викендот (Великденските празници).Истите задолжително мора да испратат барање до Оперативното тело на Општина Струга, на шалтер во просториите на општина Струга најдоцна до 15.04.2020 (Среда) до 09 часот. Ќе биде дозволено движење на максимум 5 (пет) вработени лица (доставувачи) од маркет, ресторан, кои треба да имаат соодветна заштитна опрема. Маркетите и рестораните кои ќе можат да работат, ќе бидат објавени на web страната на општина струга.

2. Да се продолжи со дезинфекција на јавните површини (улици, тротоари, кејови и др.јавни површини каде има движење на граѓани)како во градот така и во населените места на територијата на општина Струга.

3. Да продолжат да се почитуваат мерките и препораките на Владата и Министерството за здраство, како што беа почитувани до денес.

Канцеларија за односи со јавноста,
Општина Струга

Известување

На 36-та седница на Владата на Република Македонија, која што се одржа на 07.04.2020 (вторник), се донесоа неколку одлуки во врска со полицискиот час за време на викендот.

• Владата го задолжи Министерството за здравство веднаш да подготви план за работа и организација на сите јавни и приватни здравствени установи, како и аптеките во општините на територијата на Република Северна Македонија.

• Согласно оваа одлука, Владата ги задолжи Општинските кризни штабови да определат економски оператори/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење на територијата на Република Северна Македонија, а економските оператори кои се регистрирани да вршат достава на храна преку он-лајн порачки, непречено да ја извршуваат својата работа за време, во деновите сабота и недела.

• Економските оператори што имаат производствени капацитети да го прилагодат своето работно време согласно забраните за движење на територијата на Република Северна Македонија и непречено да го организираат работниот процес.

За оваа цел, Кризниот штаб на Општина Струга во соработка со Министерството за внатрешни работи ќе го организира движењето на лицата волонтери што ќе ги доставуваат најнеопходните намирници до домовите на граѓаните.

Сите економски оператори / маркети/ мораат да достават барање до Општината за да добијат дозвола за движење во текот на полицискиот час за време на викендот.
Формуларот за барање ќе го најдете на шалтер, утре од 8:30 до 13:00 часот.

Канцеларија за односи со јавноста,
Општина Струга

Честитки за одбраната на титулата Светски Шампион

Честитки за нашиот непобеден шампион во рингот на кој му посакуваме уште многу слични победи и успеси во иднина! Кикбоксерот Бени Османоски од Октиси во мечот во сабота ја одбрани титулата Светски Шампион. Бени го победи русинот Димитри Меканик со нокаут во првата рунда.

Општина Струга почна со поставувањето на клупите во новиот кеј со цел да им овозможиме на граѓаните услови за релаксација и одмор.

Апелираме до граѓаните да внимаваат и да ја чуват урбаната опрема која служи за сите граѓани.
Добрите дела се прават тогаш кога сите работиме заедно! Затоа ве молиме да ги пријавите лицата кои ќе ја оштетат или уништат урбаната опрема , на официјалната веб страница на Општина Струга, на социјалната мрежа Фејсбук или по електронска пошта на info@struga.gov.mk .

Канцеларија за односи со јавноста,
Општина Струга

Mерко оддржа средба со колективот на СОУ

Денес, градоначалникот на Струга, Рамис Мерко заедно со шефот на кабинетот г. Дашмир Насуфи оддржа средба со колективот на “Ибрахим Темо”.

Средбата беше од информативен карактер во врска со збратимувањето на СОУ “ Ибрахим Темо” со школото Yıldız Tınas İzmiroğlu Anadolu Lisesi во Измир, Турција. Колективот на СОУ “ Ибрахим Темо” беа на тридневна посета на ова училиште каде разменија искуства, мислења и идеи за соработка во иднина.

Градоначалникот на Општина Струга рече дека ја поддржува оваа иницијатива и го покани училиштето во прашање за посета.

Канцеларија за односи со јавноста,
Општина Струга

XXIV Симпозиум на Македонското археолошка друштво

Вчера започна 24-тиот симпозиум на Македонското археолошко друштво кој ќе се оддржи до 10 Мај 2019. На отворањето на симпозиумот присустуваше и градоначалникот на Општина Струга г. Рамис Мерко, Директорката на Управата за заштита на културно наследство Елеонора Петрова –Митевска, директорот на Археолошки музеј на Северна Македонија Горан Санев како и археолози од целата земја.
За време на тридневниот симпозиум ќе се дискутираат теми поврзани со историјата на археолошките истражувања во во струшкиот регион и охридскиот регион, заштитените подрачја во овој регион, подводната археологија и др.

Канцеларија за односи со јавноста,
Општина Струга

Хоризонтална сигнализација

Синоќа, компанијата задолжена од страна на Општина Струга работеше интензивно на освежување на хоризонталната сигнализација односно на обележување на 🚧 пешачките премини и линии.
Овој проект беше релизиран со цел 🚙 возачите и 🚶🏻‍♂️ пешачите да се движат слободно и без пречки.

Канцеларија за односи со јавноста,
Општина Струга

Balikesir escort Aydin escort Muğla escort Kahramanmaraş escort Yozgat escort Giresun escort Didim escort Çorum escort Erzurum escort Zonguldak escort Sivas escort Düzce escort Tokat escort Osmaniye escort Kutahya escort Mardin escort Fethiye escort Ordu escort Alanya escort Pendik escort Sarıyer escort Edremit escort Sinop mutlu son

Baymavi cratosslot vdcasino Supertotobet sekabet paykwik экскурсии из мармариса остров клеопатры Marmaris excursions dalaman airport transfers paykwik paykwik satın al paykwik al ucuz paykwik paykwik fiyatları Paykwik Nedir? paykwik bozum